OM STANDARDT HUNDFODER
"Som hemlagad mat i torr form!
Överensstämmer med hundens naturliga näringsbehov och biologiska upptag.
STANDARDT FODER - Biologisk anpassad ursprungskost
Överensstämmer med hundens naturliga näringsbehov, biologiska upptag evolutionära utveckling.
Standardts Original foderserie är utvecklat efter vetenskapliga studium kombinerat med beprövad kunskap om hundens näringsbehov och evolutionära utveckling.
Redan 1989 släpptes vårt första foder och idag är Standardt Produkter ett av de äldsta fodermärkena på den Svenska marknaden. Vi är en av de få som fortfarande själva har kontroll och översikt över hela processen. Från valet av råvaror, inköpen, recepten, tillverkningen och sluthantering.
Alla våra råvaror är alltid noga kontrollerade och godkända efter Sveriges och EU's alla lagar och regler. Vi och våra produkter är registrerade hos Jordbruksverket.
Standardt Produkter foders näringsinnehåll är baserat på animaliskt protein, fett med naturliga näringsnivåer. Alla råvaror och ingredienser är av högsta kvalitet och med mycket goda näringsmarginaler för att efterlikna hundens ursprungskost. Standardt Produkter innehåller inte utfyllnadsråvaror som artificiellt försöker efterlikna köttets fullvärdiga innehåll.
Vår tanke är att det ska vara som hemlagad mat fast i torr form. Att det ska överensstämma med hundens biologiska upptag, naturliga näringsbehov, utifrån hundens evolutionära utveckling. Allt för att hunden skall kunna behålla en stabil och sund kroppskondition samt högsta fysiska kondition i alla dess funktioner i de olika stadierna genom sin livstid. Att använda naturligt baserade och biologiskt anpassade råvaror ger det bästa näringsupptaget. Detta är ett grundkrav för alla våra produkter att hunden ska få den näring den behöver och är ämnad att äta. Korrekt näring och sund kosthållning har största betydelse för kroppens fysiologiska och endokrina funktioner.
Den höga halten av animaliskt protein ger långvarig mättnadskänsla och uppfyller näringsbehovet. Våra torrfoder har därför, precis som färsk kost, näringsanalyserade animaliska råvaror som proteinkälla, animaliskt fett, rikligt med vitaminer och mineraler/spårämnen och slutligen milda vegetabilier som krävs för att kunna göra ett fullvärdigt torrfoder.
KÖTT - Animaliskt Protein är det mest fullvärdiga
En animalisk proteingrund ger en fullvärdig och den bästa näringsbalansen av de viktiga aminosyrorna. Ur aminosyrorna bildas biologiskt anpassad näring som är byggstenar till muskler, celler, hormoner, och enzymer. Dessa är viktiga i de olika stadierna i hundens liv.
Kött är rikt på naturligt zink, järn, koppar, B6, B12, A-B vitaminer och de viktiga essentiella aminosyrorna bl.a. lysin, metionin och cystin som i kroppen omvandlas till olika proteiner, exempelvis taurin och karnitin.
Finns rikligt med kött i ett fodret, täcks alltid behovet av taurin, lysin och karnitin naturligt och behöver inte tillsättas extra. Samtliga är viktiga för röda blodkroppar, hjärtverksamhet, ämnesomsättning, fettförbränning, leverfunktion och för en frisk sund utveckling.
ANIMALISKT FETT- Den främsta energikällan
Animaliskt fett är extremt viktigt för hundens energi. Energin används även konstant som hjälp till näringsupptaget, hormoner, hud, päls och tillväxt. I animaliska fetter finns alla viktiga fleromättade fettsyror bl.a. Omega3 (EPA/DHA) och Omega6 (GLA) och de essentiella linol och linolensyrorna. Dessa fetter ökar kroppens mottaglighet för att uppta de fettlösliga A, D, E vitaminerna och har även hälsoeffekter för en frisk hud, muskler, broskbildning och glansig päls. Hunden måste få dessa fettsyror genom kosten då de inte kan tillverka dem själva.
I animaliskt fett finns kolesterol. Kolesterol omvandlas till cortisol det kropps egna kortisolet och aldosteron (reglerar salt/vätskebalans samt blodtryck). Kolesterol ingår i processen för bildandet av Östrogen, testosteron och progresteron.
Vi använder inte oss av vegetabiliska fetter, då de innehåller fytosteroler och saknar helt kolesterol. Växtsterol/fytosterol sänker kroppens upptag av kolestrol som är livsnödvändigt för att producera östrogen, progresteron, testesteron, och kolestrol som sker i äggstockar, binjurar, testiklar och levern. Kolesterol är kroppens egna kortison. Om kroppen inte kan producera kortisol ökar inflammationsrisken i individen och läkningsprocesserna vid inflammationer och infektioner minskar.
RÅVAROR - Rikligt innehåll av vitaminer, mineraler och övriga näringsämnen
Vi anser det är ytterst viktigt att enbart använda oss av ingredienser med naturligt ursprung och hög kvalité. Dessa skall dessutom vara hälsofrämjande och förebyggande näringsämnen med innehåll av rikliga mängder av vitaminer och mineraler/spårämnen.
Varje råvara är kvalitetskontrollerade och analyserade innan de tillförs i våra produkter. Alla våra produkter saknar antinutrienta ingredienser och vegetabiliska proteinrika utfyllnadsråvaror. Dessa hämmar kroppens funktioner att bilda den näring den behöver i olika livsstadier. Ingredienser av hög kvalitet är livsnödvändiga för kroppsfunktionerna som tillväxt, vitalitet och det allmänna välbefinnandet.
Våra produkter innehåller obehandlat kalcium. Det garanterar att kosten innehåller en korrekt balans mellan kalcium/fosfor. Kalcium bygger inte bara upp ett starkt skelett, det reglerar även ben-/fosfor omsättningen vid ben-/broskbildning. Det är en nödvändig komponent för cellernas uppbyggnad, hormonreglerande PTH, blodkoagulering, insulinproduktion, är hjärtrytmsreglerande samt reglerar kroppens ph och syra/basnivåer. Kalk överför även nervimpulser till musklerna och ökar blodgenomströmningen i muskelvävnaderna. Kalcium är kroppens viktigaste mineral.
VEGETABILIER
De råvaror som vi använder är skonsamma för de inre organen och har så liten negativ inverkan på kroppen som möjligt, precis på samma sätt som när man gör sin egen hemlagade kost till sin hund. Vegetabilierna i våra produkter är milt för mage och tarm, har ett lågt fiberinnehåll, fritt från ämnen som fytinsyra, oxalsyra, garvsyra och gluten.
Att dessutom enbart använda vegetabiliska råvaror med låga proteinvärden ger oss möjligheten att lägga i större mängd av köttråvaror i våra foder.
VI UNDVIKER OCH ANVÄNDER INTE
Att artificiellt balansera råvaror eller tillföra utfyllandsråvaror med högt protein för att efterlikna kött eller andra ingredienser näring tar vi helt avstånd från.
Exempelvis genom att artificiellt försöka balansera olika råvaror med ofullständigt protein. Exempelvis ärtor, linser, bönor, fröer, hydrolyserade vegetabilier och spannmål används ofta för att efterlikna kött. Samtliga råvaror har inte en fullvärdig aminosyrakedja i sin sammansättning.
Foder som innehåller dessa råvaror beror det oftast på att köttet inte kan säkerställa kvalitetsmässigt proteininnehåll eller/och att den ekonomiska aspekten är mer intressant än verklig och biotillgänglig näring.
Vi använder inte heller konserveringsämnen, stabiliseringsämnen, färgämnen eller smakämnen i maten. Vi undviker att använda allt som kan störa en hunds mag-/tarmsystem och tillväxt.
Ni kan läsa om vilka råvaror vi inte använder på denna sidan;
Standardt innehåller inte.